چگونه کودکان را تشویق به خوردن غذاهای سالم کنیم؟

بیش از نیمی از کودکان غذای بسته بندی شده به مدرسه می آورند – معادل ۵ میلیارد ناهار در سال. اگر به این تعداد زیاد کارمندان و کارگرانی که چنین غذاهایی را مصرف می کنند اضافه کنیم ، به وضوح شاهد مشارکت ظروف غذا در زندگی روزمره خواهیم بود. در همین حال ، آنها از مقدار زیادی وعده های غذایی آماده استفاده می کنند. این غذاها که بدست آوردن آنها در نگاه اول بسیار آسان به نظر می رسد ، سرشار از چربی ، چربی اشباع ، نمک و شکر هستند.

سعی کنید انتخاب های متنوعی داشته باشید ، از جمله غذاهای تازه و خوش طعم غنی از پروتئین ، سبزیجات ، میوه ها و فیبر ، اما کم چربی ، نمک و قند. ناهار قسمت مهمی از روز کودک در مدرسه است و بهتر است حداقل یک سوم نیازهای روزانه کودک را تأمین کنید – بدون آن کودکان سعی می کنند بعد از ظهر تمرکز کنند. گزینه های مختلف غذایی را در ناهار کودک خود بگنجانید تا روز خوبی در مدرسه داشته باشید.

از انواع انتخاب های غذایی لذت ببرید

از کودک خود بخواهید تا در برنامه ریزی و تهیه وعده های غذایی به شما کمک کند

 

– کودکان غذاهایی را که در انتخاب و ساخت نقش داشتند دوست دارند.

بچه ها وقتی انتخاب کمتری دارند خوشحالتر می شوند. اگر کودک شما هر روز فقط یک یا دو مورد برای یک غذای مورد علاقه انتخاب می کند ، این چیز عجیبی نیست – با گذشت زمان او را با فرصت های بیشتری آشنا کنید ، اما از این طریق صبور باشید.

اگر آنها از خوردن غلات سبوس دار مانند نان های سبوس دار امتناع می کنند ، نگران نباشید – برای برخی از کودکان خردسال ، غذاهای فیبری بیش از حد سنگین قلمداد می شوند و شکم کوچک آنها ناراحت است. در عوض ، با انتخاب لوبیا و پوره سازی و افزودن آنها به سالادها یا ساندویچ ها ، فیبر آنها را تأمین کنید. وقتی فرزندتان کمی بزرگتر شد انواع دیگر برنج ، ماکارونی و نان قهوه ای را معرفی کنید.

با والدین دیگر صحبت کنید و از الگویی که آنها برای ترغیب فرزندان خود به خوردن غذای سالم به عنوان نمونه استفاده می کنند ، استفاده کنید.

از غذا به عنوان جایزه استفاده نکنید – این باعث می شود فرزندان شما فکر کنند که غذاهای چرب و شیرین گزینه بهتری نسبت به غذاهای سالم شامل میوه ها و لبنیات هستند.

کودک من چه مقدار نیاز دارد؟

ساده ترین راه برای اطمینان از اینکه کودک شما به مقدار مناسب و رژیم مناسب مصرف می کند مقایسه اطلاعات تغذیه ای موجود در برچسب مواد غذایی با مرجع تغذیه ای است. بسیاری از کارخانه ها با قرار دادن این معیارها بر روی محصولاتشان سعی می کنند به شما نشان دهند که روزانه کودک شما به چه مقدار غذا نیاز دارد.

معیارهای تغذیه انرژی (کیلو کالری) ، چربی ها ، چربی های اشباع شده ، کربوهیدرات ها ، پروتئین ، قند و نمک را برای کودکان و بزرگسالان نشان می دهد ، اما به خاطر داشته باشید که همه افراد قد و وزن دارند. و میزان فعالیتهای روزانه یکسان نیست ، بنابراین این شاخص ها فقط یک معیار هستند. همچنین توجه به این نکته مهم است که شاخص های چربی ، چربی اشباع ، شکر و نمک بالاترین هستند.

راهنمای روزانه برای کودکان ۵ تا ۱۰ ساله

انرژی ۱۸۰۰ کیلوکالری
۲۴ گرم پروتئین
کربوهیدرات ها ۲۲۰ گرم
شکر ۸۵ گرم
۷۰ گرم چربی
چربی اشباع ۲۰ گرم
فیبر ۱۵ گرم
نمک ۴ گرم

کودکان به چه چیزهایی و چه مقدار نیاز دارند؟ (سن ۵ تا ۱۰ سال)

نوشیدنی:
آب یا شیر بهترین گزینه است (۱۰۰ تا ۱۷۵ میلی لیتر)
محصولات لبنی (شامل ناهارهای روزانه):
ماست (۵۰ تا ۱۰۰ گرم)
پنیر سفت مانند پنیر چدار ، حدود ۱۵ تا ۲۰ گرم
پنیر نرم ، حدود ۲۰ تا ۲۵ گرم
لیوان شیر ، تقریباً ۱۵۰ تا ۱۷۵ میلی لیتر

کلسیم:
کلسیم یک ماده کلیدی در تشکیل استخوان است. شیر ، پنیر ، ماست ، سبزیجات و برخی ماهی ها مانند ماهی قزل آلا و ساردین منابع خوبی از کلسیم هستند.

چگونه کودکان را تشویق به خوردن غذاهای سالم کنیم؟

پروتئین (که به همراه محصولات لبنی شامل ناهارهای روزانه است):
پروتئین برای رشد کودک شما مهم است. همچنین بعداً کودکان شما را گرسنه می کند. گوشت مرغ و گوشت بدون چربی ، ماهی روغنی ، تخم مرغ ، لوبیا مانند لوبیا قرمز ، عدس و نخود زرد گزینه های خوبی هستند. مقدار مناسب برای کودک شما اندازه کف دست شماست.

غذاهای سالم برای کودکان

کودکان غذاهایی را که انتخاب کرده و آماده کرده اند دوست دارند.

 

میوه ها و سبزیجات:

میوه و سبزیجات یا سالاد را در وعده ناهار خود بگنجانید. معمولاً یک سیب یا موز کوچک ، ۴ تا ۶ برش هویج یا ۳ تا ۴ گوجه فرنگی گیلاس. فرقی نمی کند تازه ، منجمد ، خشک ، کنسرو شده یا به شکل آب میوه باشد ، به هر شکل مفید است. اما به خاطر داشته باشید که برای کاهش خطر پوسیدگی دندان ، بهتر است آب میوه و میوه های خشک همراه غذا بخورید ، بنابراین سعی کنید آنها را به عنوان وعده های غذایی جداگانه یا عصرانه به کودکان خود ندهید. آب و اسموتی ها را در طول روز به ۱۵۰ میلی لیتر محدود کنید.

کربوهیدرات های نشاسته ای:
مانند نان ، رشته فرنگی ، ماکارونی ، برنج یا سیب زمینی. آنها برای تولید انرژی مهم هستند و بهتر است یک سوم ناهار کودک خود را در مدرسه بگنجانید. در این حالت می توانید انواع مختلف غلات را درون ساندویچ قرار دهید یا از چیزهایی استفاده کنید که مقادیر زیادی فیبر دارند مانند نان سفید.

خرید سالم تر – آنچه را باید در برچسب جستجو کنید

وقتی صحبت از غذاهای آماده و بسته بندی می شود ، برچسب آنها را بخوانید. این برای هر شریکی که هر برنامه را تبلیغ می کند ، ضروری است.

در جدول زیر می توانید اطلاعات مورد نیاز برای خرید غذاهای بسته بندی شده را بخوانید:

در هر ۱۰۰ گرم

در جدول زیر می توانید اطلاعات مورد نیاز برای خرید نوشیدنی را بخوانید:

در ۱۰۰ میلی لیتر

 

چه بسیار
چه چیزی جا افتاده

چربی بیشتر از ۸٫۷۵ گرم ، ۱٫۵ گرم یا کمتر
چربی اشباع شده بیش از ۲٫۵ گرم ۰٫۷۵ گرم یا کمتر
قند

بیش از ۱۱٫۲۵ گرم
۲٫۵ گرم یا کمتر

نمک بیش از ۰٫۷۵ گرم ۰٫۳ گرم یا کمتر

بیشتر نوشیدنی ها سرشار از قند هستند ، به همین دلیل انتخاب یک نوشیدنی سالم کار دشواری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به این وب سایت مراجعه کنید.

ایده هایی برای تشویق کودکان به غذا خوردن

با مخلوط کردن میوه ها با یکدیگر ، جذابیت بیشتری ایجاد کنید. یک سیب ، انبه سفت ، هلو و آلو را به برش های نازک بریزید (کبریت) ، چند عدد بلوبری (بلوبری) به آن اضافه کنید و آنها را با کمی آب لیمو مخلوط کنید. در آخر آن را در یک ظرف زیبا و کوچک سرو کنید.

قبل از قرار دادن میوه ها ، برش های موز یا انگور را در ظروف غذا منجمد کنید. آنها تا ظهر ذوب می شوند ، اما این باعث می شود ظرف ها خنک شوند.

به جای ساندویچ ، یک کاسه کوچک کلم بروکلی ، هویج خام ، فلفل قرمز یا برش های خیار به کودکان خود هدیه دهید.

روی پوست موز یا تخم مرغ آب پز صورت را بکشید یا چیزی (مانند نام کودک خود) بنویسید.

منبع:
https://www.beytoote.com/baby/nutrition-baby/healthy4-foods4.html

درباره‌ی ایران

حتما ببینید

عکس احسان علیخانی و ماشینش

ماشين احسان عليخاني

ماشین احسان علیخانی احسان علیخانی ۳۷ ساله با برنامه ماه عسل محبوبیت خاصی در بین مردم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *