لباسم اب رفته چیکار کنم

لباسم اب رفته چیکار کنم؟

شاید برای همه ما اتفاق افتاده باشد که بعد از شستن لباس متوجه شوید سایز آن کوچکتر شده یا به اصلاح آب رفته است. قطعا دیدن لباس های شما در این حالت باعث ناراحتی شما می شود.

شاید اولین چیزی که به ذهن شما می رسد این باشد که این اقلام دیگر مورد استفاده نیستند. اما صبر کنید. راه حل هایی برای درست کردن این لباسها وجود دارد. با ما همراه باشید تا به شما بگوئیم چگونه لباس آب رفته را درست کنیم.

چرا لباس هایمان آب می رود؟

مقدار و نوع الیاف به کار رفته در پارچه تعیین کننده میزان آب رفتگی است، برخی از پارچه ها از الیاف طبیعی، برخی از الیاف حیوانی و برخی از الیاف مصنوعی ساخته شده اند که همگی توانایی از آب رفتن را به درجات مختلف دارند.

علاوه بر جنس، نحوه بافته شدن الیاف نیز مؤثر است، مثلاً پارچه ای با بافت جناغی را در نظر بگیرید، میزان انقباض پارچه ای که در دو طرف آن از الیاف پنبه استفاده می شود بسیار بیشتر از پارچه ای است که از جنس پارچه ساخته شده است.

پارچه نخی یک طرف و پارچه نخی در طرف دیگر از پارچه نایلونی متفاوت استفاده شده است و پارچه با بافت شل نسبت به پارچه ای که محکم بافته می شود جذب آب بیشتری دارد.

لباسم اب رفته چیکار کنم؟

برای درست کردن یک لباس آب رفته موارد زیر را انجام دهید:

از آب ولرم و شامپو یا صابون ملایم استفاده کنید. سینک یا وان را با آب خنک پر کنید و شامپو بچه یا نرم کننده مو را به آن اضافه کنید، حدود ۱ قاشق غذاخوری در هر ۱ لیتر آب.

ادامه مطلب  از بین بردن بوی نفت از چرم مصنوعی [با 4 روش کاربردی]

باید مراقب باشید که از آب سرد یا گرم استفاده نکنید. هم بزنید تا آب صاف و صابونی شود. (نرم‌کننده و شامپو بچه می‌توانند الیاف لباس‌های جمع‌شونده شما را شل کنند. وقتی الیاف شل می‌شوند، کشیده شدن و تغییر شکل آن‌ها راحت‌تر است.

این به شما امکان می‌دهد لباس را به اندازه مناسب باز کنید. همچنین (می‌توانید از همان مقدار لباس‌ها استفاده کنید. مواد شوینده، فرموله شده برای چرخه ظریف. بیشتر بافتنی‌ها مانند پنبه، پشم، و ترمه بهتر از پارچه‌هایی با بافت‌های متراکم‌تر مانند ابریشم، پلی‌استر یا ابریشم واکنش نشان می‌دهند.)

لباس آب رفته را در محلول صابون خیس کنید و مطمئن شوید که حدود ۳۰ دقیقه روی آن پوشانده شده است. وقتی لباس ها خیس شدند می توانید به آرامی زیر آب بکشید.

لباسم اب رفته چیکار کنم

لباس را از محلول صابون بردارید، خشک کنید و محکم فشار دهید تا رطوبت اضافی از بین برود. لباس ها را آبکشی نکنید. آب صابون باید روند شل شدن الیاف را با کشیده شدن و تغییر شکل لباس ادامه دهد.

یک حوله بزرگ پهن کنید و لباس ها را روی آن قرار دهید. حوله را با لباس داخل آن به تدریج جمع کنید. باید حدود ۱۰-۱۵ دقیقه در حوله بماند. حوله را با لباس داخل حلقه کنید، به آرامی فشار دهید تا آب بیشتری آزاد شود تا زمانی که لباس فقط مرطوب شود، نه کاملا خیس.

لباس‌های خود را به حوله خشک و تخت دوم منتقل کنید. لباس را با دقت به موقعیت مناسب خود برگردانید و در صورت لزوم آن را با اجسام سنگین محکم کنید. اگر اجسام سنگین ندارید، لباس مرطوب را با یک گیره پارچه ای یا یک سنجاق به یک تخته چوب پنبه ای بزرگ ببندید.

ادامه مطلب  بهترین کیف پول و جاموبایلی زنانه [30+ مدل با قیمت و لینک خرید]

اجازه دهید لباس در هوا خشک شود.

می توانید لباس های خود را به چوب لباسی آویزان کنید و بگذارید در نور غیر مستقیم خورشید خشک شوند. جاذبه نیز باعث کشش بیشتر لباس می شود.

چگونه لباسی را که آب رفته درست کنیم؟

روش دیگری نیز برای درست کردن لباس آب رفته وجود دارد که بسیار ساده است. فقط این مراحل را دنبال کنید:

  1. سینک یا لگن را با آب ولرم پر کنید و مقداری نرم کننده مو به آن اضافه کنید.
  2. پس از اینکه نرم کننده کاملاً با آب خنک مخلوط شد، لباس های خیس شده را در محلول قرار دهید.
  3. بعد از نیم ساعت آب اضافی لباس را بردارید (لباس را نچلانید).
  4. لباس را در یک حوله تمیز و متراکم قرار دهید و آب اضافی را بردارید.
  5. گوشه های لباس را به آرامی با دستان خود بکشید تا پارچه کمی باز شود.
  6. لباس را روی یک سطح صاف قرار دهید تا خشک شود.

دفعه بعد که لباس مورد علاقه شما با سایز کوچکتر از ماشین لباسشویی بیرون آمد، ناامید نشوید! رعایت این نکات ساده می تواند لباس های شما را به حالت اولیه بازگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *